Skoči na glavno vsebino
DRUGOŠOLCI PO POTEH BELOKRANJSKE KULTURNE DEDIŠČINE

DRUGOŠOLCI PO POTEH BELOKRANJSKE KULTURNE DEDIŠČINE

Učenci 2. razredov smo se v sredo, 9. 10. 2024, na lep jesenski dan odpravili na pravo učno pustolovščino, ki je potekala v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine pod naslovom Po poteh belokranjske kulturne dediščine.  

Pot nas je najprej vodila na Radovico pri Metliki, kjer smo obiskali zanimivo šolo Brihtna glavašola kot nekoč. Tu smo spoznali, kako je pouk potekal v času naših babic in dedkov. Za dobrodošlico smo okusili belokranjsko pogačo, nato pa sedli v stare lesene klopi, kjer so nas že čakale lesene tablice in krede. Zvonček, ki je naznanjal začetek pouka in učiteljica Tatjana so nas navdušili. Slišali smo veliko zanimivega o bogati belokranjski dediščini. Zaigrali smo na gudalo, reševali uganke Otona Župančiča, risali Zelenega Jurija, breze, pisanice …

Po prijetnem in nekoliko drugačnem pouku smo se polni pričakovanj odpeljali v staro mestno jedro Črnomlja. Sprehodili smo se po ulicah, ki še vedno nosijo pečat časa in zgodovine. Ustavili smo se pri Primožičevi hiše, kjer smo prisluhnili zgodbi o življenju in delu črnomaljske učiteljice Josipine Primožič. Z zanimanjem smo stopili v hišo in si ogledali razstavo unikatnih vezenin, ki so delo belokranjskih rokodelk in se seznanili s pomenom rokodelstva v preteklosti.

S potjo smo nadaljevali do Turistično-informacijskega centra Črnomelj, kjer smo občudovali skrbno izdelane izdelke naših rokodelcev. Tako smo pobliže spoznali številne predmete, ki so pomemben del kulturne zapuščine Bele krajine.

Našo pustolovščino smo zaključili z obiskom Črnomaljske zakladnice, kjer nas je pričakal prav poseben zaključek – ogled filma o nastanku črnomaljskega gradu. Navdušeni smo bili, da smo si film lahko ogledali kar z balkona, kar je doživetje naredilo še bolj zabavno in sproščeno. Na ta način smo spoznali zgodovino gradu ter njegov pomen za razvoj mesta.

Lepo se zahvaljujemo gospe Tatjani Zupančič, ki nas je na zabaven ter hkrati poučen način popeljala po poteh belokranjske dediščine. Na koncu smo se vsi strinjali, da so takšne poti neprecenljive, saj nam omogočajo razumevanje in povezovanje z okoljem, v katerem živimo.

Učenci in učiteljice 2. razredov

Elektrotehnika-mikrokrmilniki

Elektrotehnika-mikrokrmilniki

Dne 14. 10. 2024 smo na šoli izvedli predstavitev elektrotehnike v 6. razredu. Na šolo je prišel Tomaž Kuzma, univ. dipl. ing. računalništva in informatike, ki je predstavil elektrotehniko, predvsem področje mikrokrmilnikov.

Mikrokrmilniki so v bistvu majhni računalniki (nekaj centimetrov veliki), ki se lahko povežejo na WIFI, lahko imajo majhen zaslon za prikaz podatkov, na njih se lahko priključijo različni senzorji (temperaturni senzorji, senzorji gibanja, senzorji za bližino, senzorji svetlosti, senzorji hrupa,..). Lahko se priključijo še moduli za pošiljanje/sprejemanje signalov (IR – kot daljinec naTV, 433 Mhz – kot ključki za odpiranje dvižnih vrat, NFC – kartice za odpiranje vrat). Zraven pridejo še diode (majhne lučke), razni majhni motorčki… To so v bistvu vse komponente za pametni dom.

Za uporabo vsega tega pa so potrebne osnove programiranja, katere nam je Tomaž Kuzma predstavil na način, katerega so še učenci razumeli. Seveda so se učenci lahko tudi malo poigrali s predstavljenimi računalniki.   

 

Poročilo evakuacija

Poročilo evakuacija

V skladu z zakonodajo smo danes, 14. 10. 2024, tretjo šolsko uro izvedli evakuacijsko vajo. Klet novega dela šole in 2. nadstropje starega dela šole je zajel požar, ki  smo ga uprizorili  s posebno napravo PGD Črnomelj. Prostora sta bila polna dima. Učenci so bili o požaru obveščeni preko šolskega radia. Organizirano in varno so se pod vodstvom učiteljev umaknili na zbirno mesto na igrišče za telovadnico. Vaji so se prijazno in strokovno odzvali tudi gasilci PGD Črnomelj, ki so pogasili požar in iz stavbe rešili učence iz dveh učilnic.  Učenci so se gasilcem za njihovo prizadevnost zahvalili s spontanim aplavzom.

ŠOLSKO TEKMOVANJE IZ LOGIKE

ŠOLSKO TEKMOVANJE IZ LOGIKE

V četrtek, 26. 9. 2024, je bilo na naši šoli šolsko tekmovanje iz logike. Udeležilo se ga je 31 učencev od 3. do 9. razreda. Tekmovalce so na reševanje tekmovalnih nalog pripravljale mentorice Katja Žagar (3. razred), Barbara Pezdirc (4. in 5. razred) in Romana Kočevar (6. – 9. razred).

Najuspešnejši učenci od 3. do 7. razreda so osvojili bronasto priznanje. Ti učenci so: Žan Štefanič, Metka Vraničar in Hanka Avdibašić iz 3. razreda, Anže Stopar iz 4. razreda, Julij Štefanič in Nejc Butala iz 5. razreda, Vito Bremec in Patrik Weiss iz 6. razreda ter Jan Kuzma iz 7. razreda.

Gregor Kmetič iz 8. razreda ter Sofija Despotović, Luka Hribernik in Pia Žalec iz 9. razreda so osvojili vse možne točke in se uvrstili na regijsko tekmovanje, ki bo v soboto, 19. 10. 2024 na OŠ Bršljin v Novem mestu.

Za učence 7. razreda pa bo na isti dan prav tako na OŠ Bršljin potekalo državno tekmovanje. Udeležil se ga bo Jan Kuzma, ki je na šolskem tekmovanju osvojil vse možne točke.

Vsem tekmovalcem čestitamo za doseženi uspeh, sedmo-, osmo- in devetošolcem pa želimo čim boljšo uvrstitev na tekmovanju na višji stopnji.

Romana Kočevar, vodja tekmovanja na šoli

Dostopnost