Učenci 2. razredov smo se v sredo, 9. 10. 2024, na lep jesenski dan odpravili na pravo učno pustolovščino, ki je potekala v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine pod naslovom Po poteh belokranjske kulturne dediščine.

Pot nas je najprej vodila na Radovico pri Metliki, kjer smo obiskali zanimivo šolo Brihtna glavašola kot nekoč. Tu smo spoznali, kako je pouk potekal v času naših babic in dedkov. Za dobrodošlico smo okusili belokranjsko pogačo, nato pa sedli v stare lesene klopi, kjer so nas že čakale lesene tablice in krede. Zvonček, ki je naznanjal začetek pouka in učiteljica Tatjana so nas navdušili. Slišali smo veliko zanimivega o bogati belokranjski dediščini. Zaigrali smo na gudalo, reševali uganke Otona Župančiča, risali Zelenega Jurija, breze, pisanice …

Po prijetnem in nekoliko drugačnem pouku smo se polni pričakovanj odpeljali v staro mestno jedro Črnomlja. Sprehodili smo se po ulicah, ki še vedno nosijo pečat časa in zgodovine. Ustavili smo se pri Primožičevi hiše, kjer smo prisluhnili zgodbi o življenju in delu črnomaljske učiteljice Josipine Primožič. Z zanimanjem smo stopili v hišo in si ogledali razstavo unikatnih vezenin, ki so delo belokranjskih rokodelk in se seznanili s pomenom rokodelstva v preteklosti.

S potjo smo nadaljevali do Turistično-informacijskega centra Črnomelj, kjer smo občudovali skrbno izdelane izdelke naših rokodelcev. Tako smo pobliže spoznali številne predmete, ki so pomemben del kulturne zapuščine Bele krajine.

Našo pustolovščino smo zaključili z obiskom Črnomaljske zakladnice, kjer nas je pričakal prav poseben zaključek – ogled filma o nastanku črnomaljskega gradu. Navdušeni smo bili, da smo si film lahko ogledali kar z balkona, kar je doživetje naredilo še bolj zabavno in sproščeno. Na ta način smo spoznali zgodovino gradu ter njegov pomen za razvoj mesta.

Lepo se zahvaljujemo gospe Tatjani Zupančič, ki nas je na zabaven ter hkrati poučen način popeljala po poteh belokranjske dediščine. Na koncu smo se vsi strinjali, da so takšne poti neprecenljive, saj nam omogočajo razumevanje in povezovanje z okoljem, v katerem živimo.

Učenci in učiteljice 2. razredov