Dne 6. 12. 2023 smo na šoli izvedli predstavitev elektrotehnike v 7. razredu. Na šolo je prišel Tomaž Kuzma, univ. dipl. ing. računalništva in informatike, ki je predstavil elektrotehniko, predvsem mikrokrmilnike.

Mikrokrmilniki so v bistvu majhni računalniki (nekaj centimetrov veliki), ki se lahko povežejo na WIFI, lahko imajo majhen zaslon za prikaz podatkov, na njih se lahko priključijo različni senzorji (temperaturni senzorji, senzorji gibanja, senzorji za bližino, senzorji svetlosti, senzorji hrupa,..). Lahko se priključijo še moduli za pošiljanje/sprejemanje signalov (IR – kot daljinec naTV, 433 Mhz – kot ključki za odpiranje dvižnih vrat, NFC – kartice za odpiranje vrat). Zraven pridejo še diode (majhne lučke), razni majhni motorčki… To so v bistvu vse komponente za pametni dom.

Za uporabo vsega tega pa so potrebne osnove programiranja, katere nam je Tomaž Kuzma predstavil na način, katerega so še učenci razumeli.