PODELITEV PRIZNANJ NA PRIREDITVI CIVILNE ZAŠČITE

V Gasilnem domu Črnomelj  je potekala prireditev podelitve priznanj Civilne zaščite. Učenci OŠ Mirana Jarca so kot vsako leto poskrbeli za kulturni program. Nastopili so Anika Bilrkelbach s pesmijo Čuk na palici, folklorniki s pesmijo Zeleni Jure in plesna skupina. Po mnenju organizatorja prireditve so bili nastopi naših učencev res nekaj posebnega in so navdušili vse zbrane.

Mentorice: Katja Kocjan Plut, Eva Starašinič in Lina Zupančič

Prijave v srednje šole in prenos prijavnice

Obveščamo vas, da smo prijavnice na izbrane srednje šole večinoma oddali. Upamo, da je izbira prava in predvsem, da se bodo na izbranih srednji šolah učenci dobro počutili.

V primeru, da bi bila v izbranem srednješolskem programu omejitev vpisa, ali pa bi si učenec glede izbire programa premislil, je PRENOS PRIJAVNICE na drugo šolo možen:

• z izpolnitvijo obrazca
  • s posredovanjem podpisanega obrazca na e-naslov svetovalnega delavca SŠ
  • samo v času od 8. 4. do 23. 4. 2024

Vse dobro!

TEHNIŠKI DAN, 6. in 7. razred

V petek, 29. 3. 2024, bodo imeli učenci 6. in 7. razreda tehniški dan; Eko dan.

V šolo pridejo ob 9.30. Po malici bodo začeli z aktivnostmi v šoli, nato pa se bodo udeležili dogodka (potekal bo na parkirišču pred občino Črnomelj)  KK JE FEJST ZERO WASTE z eko delavnicami, ki ga organizirajo dijaki in učitelji SŠ Črnomelj v sodelovanju z zunanjimi partnerji.

Tehniški dan bo trajal do 14.00. Kosil ta dan ne bo.

KULTURNI DAN SEDMOŠOLCEV V RUDOLFOVEM

V petek, 15. 3. 2024, smo imeli sedmošolci naše šole kulturni dan. Odpravili smo se v Novo mesto, kjer smo si v Kulturnem centru Janeza Trdine ogledali mistično gledališko predstavo Gorjanci. V njej so bila predstavljena izbrana poglavja iz Trdinove knjige Bajke in povesti o Gorjancih. Igralke so nas z igro, pripovedjo, petjem in vizualno podobo popeljale v čaroben gozd na Gorjancih, poraščen z zeleno praprotjo.

Po predstavi smo imeli tudi možnost na hitro poklepetati z igralkami, ki so nam zaupale, kako se spopadajo s tremo pred nastopi ter nam namenile nekaj prijaznih besed.

Po malici nas je pred centrom že čakala vodička, ki nas je popeljala po ogledu mesta. Ustavili smo se pri Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto, pot nadaljevali do znamenite novomeške Kapiteljske cerkve sv. Nikolaja, kjer smo imeli možnost vstopiti v samo kripto oz. grobnico. Sprehod smo sklenili na novomeškem Glavnem trgu in se po Kandijskem mostu odpravili proti avtobusu.

Navdušeni nad predstavo in pridobljenim novim znanjem z ogleda Novega mesta smo se vrnili domov.

Kuharski krožek

Novembra se je na šoli začel kuharski krožek Postani kuhar/kuharica, ki je trajal vse do marca. Učenci 7. razredov A, B in C so se pod vodstvom mentorice Silvije podali na potovanje po različnih kulinaričnih tradicijah sveta. Svetovna kuhinja je bila temelj njihovega raziskovanja, ki se je prepletala s spoznavanjem različnih kuharskih tehnik.

Od tradicionalnih slovenskih jedi, kot so štajerska kisla juha, presna prekmurska gibanica in ajdovi ravioli s smetano, pa vse do eksplozivnih mehiških okusov s piščančjimi tacosi, kokosovimi in ananasovimi palačinkami.

Ameriški del potovanja jih je popeljal v svet klasičnih okusov, kot so hamburgerji, pečen krompirček in puhaste ameriške palačinke. Francosko kuhinjo so spoznavali ob hrustljavi bageti, francoskih rogljičkih in dišečem Ratatouilleju.

Grška kuhinja jih je navdušila s svojo preprostostjo in svežino, ki sta se odražali v pripravi klasične grške solate in slastne Bougatse, medtem ko so za konec uživali v balkanskih čevapčičih, sirovem bureku oziroma sirnici ter osvežilni šopski solati.

Obisk predstavnikov veleposlaništva Republike Srbije

V popoldanskem času so nas na šoli, kjer imajo otroci organiziran pouk srbščine, obiskali predstavniki veleposlaništva Republike Srbije v Sloveniji. Namestnik veleposlanika g. Goran Marković in kulturni ataše ter prvi svetovalec veleposlaništva g. Aleksandar Gatalica sta obiskala novo črnomaljsko skupino, ki je zaživela lansko leto.  Organiziran pouk je del večjega projekta „Dopunska nastava srpskog jezika i kulture u slovenačkim osnovnim školama”, katerega podpirata obe Ministrstvi za šolstvo, tako slovensko kot srbsko. Na srečanju sta bili  poleg učiteljice srbščine Željke Karanović Bojanić  prisotni še predsednica srbskega kulturnega društva KUD Bela krajina Snježana Branisavljević in podpredsednica ter predstavnica staršev Dajana Kuzmanović.